ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Студентське життя

КАФЕДРА ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ ТА СПОРТУ

Кафедра фізичного виховання була організована в 1947 році і складалася з п’яти викладачів: Павловський Зиновій Євгенійович, Каплун Михайло Іосифович, Прокоповіч Феодосія Матвєєвна, Невдоба Олексій Софронович.  Очолив кафедру  Яків Петрович Серебряник. У 1949 році викладацький колектив збільшився вдвічі і практично не змінювався до початку 70-х років.

До інфраструктури спортивної бази інституту належав спортивний зал при гуртожитку №1, стрілецький тир і спортивний літній майданчик, який, у свою чергу, складався з двухсотметрової бігової доріжки, двох волейбольних і одного баскетбольного майданчика, а також секторів для стрибків у довжину, у висоту і штовхання ядра.

 

Викладацький склад кафедри, 1949 рік

Нижній ряд другий зліва зав. кафедрою              Серебряник Яків Петрович

50-і роки стали стартовими для спортивних перемог. У 1952 році волейбольна команда зайняла друге місце на всесоюзних міжвузівських змаганнях (тренер команди – старший викладач З.Є. Павловський).                                                                                                                                                                                                                                                                         Спортивний зал гуртожитку №1

50-і роки стали стартовими для спортивних перемог. У 1952 році волейбольна команда зайняла друге місце на всесоюзних міжвузівських змаганнях (тренер команди – старший викладач З.Є. Павловський).

Спортивно-оздоровча робота серед студентів і викладачів не переривалася і влітку. Знаменною для історії нашої ALMA MATER стала закладка в 1952 році на березі моря в Чорноморці наметового спортивно-оздоровчого табору «Дружба». Ініціатором споруди літнього табору був Серебряник Я.П.

У 1971 році за безпосередньою участю студентів, співробітників і колективу кафедри на місці літніх майданчиків був побудований сучасний спортивний

Закладка знаметового табору «Дружба», 1952 рік                    комплекс для занять фізичною культурою і спортом. До нього увійшли плавальний басейн, ігровий зал, спеціалізовані зали гімнастики, боксу та фехтування.

У 1977 році колектив кафедри під керівництвом Віктора Захаровича Миколаєва поповнився професійними тренерами-викладачами з різних видів спорту і склав 25 чоловік.

У ці роки спортивно-масова і оздоровча робота в інституті проводилася на високому організаційному рівні.

Засновники табору «Дружба»

Праворуч Серебряник Я.П.

Кафедра фізичного виховання стала однією з кращих в Одесі. Тричі (у 1966, 1970 і 1972 роках) у                                    Спортивний комплекс, 1971 рік                                     загальнокомандному заліку між вузами України студенти академії займали перші місця.

Становлення боксу в першу чергу пов’язане з ім’ям Генералова Бориса Олександровича, боротьби – Бородіна Валерія Михайловича, гімнастики – Рабіновича Льва Давидовича, стрільби – Тменова Олександра Миколайовича. Так, в 1970-х роках стрілки академії були найсильнішими в місті, постійно займали перші або призові місця серед ВНЗ Одеської області.

Не менш плідною була робота фахівців з волейболу – Верха Григорія Іосифовича, баскетболу – Парвадова Леоніда Анісимовича, плаванню – Коломійчука Миколи Івановича, важкій атлетиці та гирьового спорту – Полтарецького Георгія Михайловича. Розвиток легкої атлетики в інституті пов’язаний з ім’ям Шикер Галини Іванівни, художньої гімнастики – Косинцевої Світлани Миколаївни. Команда ОТІХП ім. М.В. Ломоносова тричі вигравала першість серед вузів України.

Призери і чемпіони СРСР (Тренер - Генералов Б.О.)

Чемпіони України з боротьби серед студентів (Тренер - Бородін В.М.)

Збірна ОТІХП з гімнастики (Тренери - Аніканов В.Н., Рабінович Л.Д.)

Чемпіони області серед студентів (Тренер - Тменов О.М.)

Продовжує розвиватися матеріальна та спортивна база «Дружби», де проводяться тренувальні збори всіх збірних команд академії з різних видів спорту, а також збірних команд ВНЗ Москви, Воронежу, Кишинева, Вінниці, Львова і ін.

Спортивні нагороди 70-х – 80-х років

Гросмейстери Є. Геллер та В. Тукмаков,
1971 р.

Одесити можуть пишатися випускником економічного факультету ОТІХП ім. М.В. Ломоносова Тукмаковим Володимиром Борисовичем, гросмейстером СРСР, Міжнародним гросмейстером з 1972 року, заслуженим тренером України. В.Б. Тукмаков – другий після Є. Геллера одесит, що одержав звання міжнародного гросмейстера.

В.Б. Тукмаков у складі збірної Радянського Союзу був переможцем Всесвітньої шахової олімпіади 1984 року, першості Європи 1973, 1983 і 1989 років. Тричі ставав срібним призером чемпіонатів СРСР. Учасник історичного матчу збірних СРСР і решти світу (Лондон, 1984 р.). Переможець більш ніж п’ятдесяти міжнародних турнірів. У 2004 році привів команду України до перших в її історії золотих олімпійських медалей.

З 1980 по 1986 роки кафедру очолювала Маргарита Єфимівна Шульга. В цей період студенти проходили навчання на кафедрі протягом 4-х років з певною спортивною спеціалізацією і складали іспит з теоретичного і практичного курсів.

З 1986 по 2006 роки кафедрою завідував Богдан Іванович Струк, доцент, кандидат педагогічних наук, майстер спорту міжнародного класу зі стрільби з лука. У цей період більше уваги приділяється науково-дослідній і методичній роботі, видано більше 50-ти наукових робіт, 15 методичних вказівок з фізичного виховання, методиці спортивного тренування і лікувальній фізичній культурі, отримано 4 авторські свідоцтва.

З 1987 по 1991 роки викладачами кафедри підготовлено: 5 майстрів спорту, 104 кандидати в майстри спорту, 363 спортсмени 1-го розряду, 10193 спортсмени масових розрядів, 5903 значкисти ГПО, 3346 інструкторів і суддів з різних видів спорту. У цьому – чимала заслуга спортивного клубу «Технолог», який очолив старший викладач кафедри Полтарецький Георгій Михайлович, а пізніше – Попенко Віталій Іванович. Збірні команди ВНЗ успішно виступають в обласних студентських іграх з 30 видів спорту, і в комплексному заліку в 1999, 2000, 2002 роках займають призові місця серед вісімнадцяти ВНЗ області. У дев’яності роки студенти академії досягли значних результатів на міжнародних і Всеукраїнських змаганнях. Ці досягнення є результатом плідної роботи всього викладацького колективу кафедри.

     Зав. кафедрою Струк Б.І.

У  2006 р. кафедру очолив  кандидат філософських наук, доцент Вадим Михайлович Копа.

Теоретичним і практичним напрямом кафедри стає валеологічне з пріоритетом на розвиток технологій оздоровлення студентів і викладачів. Організовано кабінет методичної і науково-дослідної роботи. Затверджена нова наукова тема “Метричні виміри здоров’я студентів”.

З 2010 року кафедру фізичного виховання і спорту очолює  Тетяна Петрівна Сергєєва, кандидат в майстри спорту з гандболу, переможець чемпіонату України (1986 р.), переможець обласного конкурсу «Вчитель року» (2001 р.)  Викладачі кафедри більше уваги приділяють  науково-дослідній і спортивно-оздоровчій роботі.

За 10 років видано більше 100 наукових робіт, 27 методичних вказівок з фізичного виховання. Викладачі кафедри щорічно приймають участь у  Міжнародних та  Всеукраїнських науково-практичних конференціях, наукових та науково-методичних конференціях ОНАХТ. Студенти, під керівництвом викладачів кафедри,  неодноразово посідали призові місця на конкурсах кращих студентських наукових робіт ОНАХТ та Всеукраїнських науково-практичних конференціях.

Збірні команди ОНТУ неодноразово ставали  переможцями і призерами  обласних студентських ігор серед ЗВО ІІІ-ІV р.а.: міні-футбол і футбол  (тренери – Максимчук Б.В., Болтоматіс Д.В.), волейбол  (тренери – Волкова Т.В., Гончарук В.В.), регбі (тренери – Болтоматіс Д.В., Лаговська Н.Г.), гандбол (тренери – Павлюк О.В., Цапенко Л.М.), шахи (тренер – Захлевська Т.В.), тайський бокс та карате (тренер- Яготін Р.С.).

Зав. кафедрою Сергєєва Т.П.

Викладацький склад кафедри, 2019 рік

Нижній ряд зліва направо: Захлевська Т.В., Павлюк О.В., Сергєєва Т.П., Цапенко Л.М. Середній ряд зліва направо: Халайджи С.В., Басько О.А., Волкова Т.В., Лаговська Н.Г. Верхній ряд зліва направо: Болтоматіс Д.В., Гончарук В.В., Яготін Р.С.

Останні два роки ОНТУ входить до трійки лідерів обласних спортивних ігор ЗВО ІІІ-ІV р.а.

Щорічно проводиться до 20 традиційних спортивно-масових заходів, в яких приймають участь біля 2000 студентів академії:

  • фестиваль культури, спорту    та   мистецтва;
  • туристичний перехід уздовж берега моря до Дня працівників освіти;
  • «Кубок першокурсника» з футзалу до Дня фізичної культури і спорту;
  • легкоатлетична естафета «907 метрів» до Дня визволення Одеси від німецько-фашистських загарбників;
  • легкоатлетичний пробіг по Трасі здоров’я до Дня Європи в Україні;
  • футбольний марафон “Від світанку до заходу”;          
  • фестиваль ранкової зарядки;
  • скельний зльот;
  • спартакіада ОНТУ серед студентів.

      На 6 футбольному марафоні був встановлений рекорд України «Найтриваліший безперервний футбольний марафон». Рекорд внесено до Національного Реєстру Рекордів України.         

Студенти академії займають призові місця на змаганнях різного рівня поза межами академії: чемпіонатах України, Європи, Світу.

РАДОВ СЕРГІЙ

Переможець чемпіонату України з таїландського боксу

СУХАНОВ АНАТОЛІЙ

Бронзовий призер чемпіонату Світу з таїландського боксу

ЛЮБЧЕНКО ІГОР

Багаторазовий переможець чемпіонатів Світу, Європи з таїландського боксу

З 2015 року, разом з профспілками  студентів та викладачів, проводиться оздоровлення студентів  і працівників ОНАХТ, під час зимових та літніх канікул, на базі філії  кафедри фізичної культури та спорту «Екстрим», що знаходиться в м. Ждєнієво Закарпатської області.

2019 рік став рекордним не тільки для кафедри фізичної культури та спорту, а й для всього університету. З ініціативи проректора з науково-педагогічної та виховної роботи, соціальних питань, оздоровлення та спорту Кананихіної О.М. у 2019 році організовано та встановлено на традиційному туристичному переході два Рекорди України «Найбільший ланцюг із людей в тільниках» і другий — «Жива абревіатура на піску – ОНАХТ», які внесено до Реєстру Рекордів України. У встановленні рекорду прийняли участь 1015 студентів та викладачів.

Контакти

Профспілковий комітет студентів

кабінет А-233 (головний корпус, вул. Канатна, 112)

Голова – Скрипніченко Дмитро Михайлович

Студентська рада університету

(головний корпус, вул. Канатна, 112)

Голова – Носов Артем

тел. 712-40-23 (міський)
тел. 10-23 (внутрішній)
E-mail: student.profkom.onaft@gmail.com

тел. 712-40-23 (міський)
тел. 10-23 (внутрішній)